Dana 4 juna 2026 a posle 4 dana crvenih prazničnih ubitačno neradnih dosadnih
dana nisam preterano bila ažurna a ni aktiva, mada sam ipak nešto uradila te postigla
koliko se dalo po tom monotonom sivilu zahlađenju i oblačnosti (ako mi je šta
išlo na ruku onda je to bilo malo više čitanja i odmaranja)…
Nisku oblačnost kao i prohladno vreme koristim da tobož
otarasim neke propuštene i malo zanemarene radove u “Hirošimi” kao što je recimo
sređivanje paradajza...
Sve naglo buja raste te postajemo bujna šuma…
Mama je povezivala paradajaz, a ja sam malo više šišala.
I onda su porogledali novoformirani silni poldovi kojih je sve više i više…
Onda je terbalo uraditi najteže ali najslađe – povaditi
sav beli luk jesenju setvu. I dobijene su 3 gajbice belog luka i to sve sami krupni
plodovi nikad bolji luk, a sejem svake jeseni luk iz marketa onaj krupni kineski
moj omiljeni (a trošim ga svaki dan punom parom po nekoliko čena - luk ljut i
mnogo dobar, sočan)...
Jun je dakle najlepši mesec u kome svakako već počinju
da se ubiraju zasluženi dobri plodovi, počinje vreme naših vrtlarskih odmora samo
kuvanja i uživanja (sa setvom i rasađivanjem je gotovo - što imamo imamo, što
nije uspelo popravićemo naučićemo bolje u našoj devetoj setvenoj sezoni 2027), a
sve više i više tek ima da bude odmora jer najteži naši radovi su definitivno
iza nas a sada se ne bih ni približn onako poletno vratila u sve one radove oko
ograđivanja još nosim umor od svega toga...
Skuva se po neka sarmica a onda se nekoliko kesa
liski ostavi u zamrzivač...
Imam baš džinovske liske ranog kupusa ditmar nikad veće
u prečniku jednu sam izmerila od čak 33 cm (pozni kupus imam 2 kesice a mislim
da neću to ni posejati jer nemam volje kao prvo a kao drugo nema prstora a ni
ra za rasadu a ni posle, a možda nešto smislim, ne znam)…
Rasadila sam sve paprike čili, nešto još zasadila u ”Hirošimi”,
nešto ostavila da stasava u saksijama napolju...
Napravili smo novi vrtni detalj mali astalić za moje
saksije...
Rasadila je mama sav preostali rani kupus u jednoj liniji
a tamo gde je rastao od prole jeseni beli luk, a ostalo je samo maslo uspela da
doda napolju u spoljašnji vrt a ostatak su dobile koke nosilje...
Rasađivala sam kadife posvuda najviše na ulazu u “Hirošimu”
i bosiljak iz svog malog ali bujnog rasadnika, a posađena je ona još jedna
preostala a ispelcovana hrizantema takođe pored žice u velikoj setvenoj a novoj
liniji…
Dana 5 juna 2026 usledilo je moje peto ovogodišnje
košenje avlije (nije bilo još vreme ali mene iduće nedelje kad bi baš bilo vreme
za kosidbu čekaju prioritetnije stvari, mnogo kuvanja i mešenja, pa kad ka danas
već gluvarim a Sunce me motiviše na pokret ali i toplota vedrina azurno nebo
nad mojom glavom da malo se više avlijom našetam dobro baš te vratim u svoju super
aktivnu formu a od crvenih slova čovek baš zaglupi zatupi ko je dao toliko
neradnih dana u vreme najviše sezonskih vrtlarskih poslova to nema nigde na
svetu da je strašan greh raditi osim u nas lenjih trutovskih Srba), i ako se
samo činilo da je trava sitna mala imalo je oko 7-8 možda koja korpa više da se
isprazni na compost što nije uopšte loše s obzirom na blagu bezkišnu slabost i stagnaciju
u bujanju zelene trave. A kad ulazimo u divno leto volim da je travnjak što uredniji
i što pregledniji ošišaniji...
Posle košenja sam počupla travu i uredila samo malo “zapušteni”
crep i svo moje kamenje (treba obići svojim vrednim rukama svaku kocku svaki krug
svaku aleju, itd. a baš sam poželela da čupkam travu koja mi bolje paše danas nego
da se bavim žicama, tricama, kučinama, itd.)…
Ubrali smo prva dva krastavce (stasali na samom dnu
biljke) i odmah je napravljen još jedan omiljeni taciki (sada svaki dan rendam
takvu salatu punu luka i krastavaca, to mi je omiljeni prilog uz sve, te iako imam
jako niza pritisak uvek ja beli luk tamanim ne smem ni da kažem koliko a toliko
da mora da ujeda)…
Počela je da sazreva i naša druga trešnja junska...
Napravili smo dakle još jedan mali astalić u vrtu za
moje saksije tako da sam već postigla žuđenu simetriju (čitave noći sam razmišljala
da dodam i sa druge strane astalić). Na oba astala uzgajam svoje čili papričice
iz one svoje rasade a iz one dve setve…
Premestila sam tačnije vratila sve one moje iseljene
plastične gajbice i setvene čašice u zonu ukraj komposta...
Povezana je danas žica na ogradi po dnu na mestima
gde smo preskočili (radovi u kojima ja više nemam učešća, danas je moj dan druženja
sa kosačicom to je cena urednog čistog lepog pedantnog vrta a to mi je već najdraža
mašina). I ostalo je još malo povezivanja kad bude volje ornosti raspoloženja…
Zasadila sam još kadifa pored ograde na novim mestima.
I druga setva kadifa u mini rasadniku nikda bolja te sve ubusilo i na toploti
neverovatno brzo izgruvalo, kad se samo setim onih muka čekanja ili one prve kilavije
sporije setve te koliko prve kadife i bosiljak sve čamili po onom hladnom prolećnom
talasu i koliko su postepeno sporo dostizale svoju punoću uzrasta...
Krajem mesca juna s pravom očekujem svoj prvi
sazreli paradajz jer neki naši plodovi počinju već da blede a to je pravi dobar
znak da već sve ide ka dobrom smeru a ka sazrevanju…
Itd…


.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
Коментари
Постави коментар