U gražu doterano 5 buntova a svaki po 20 metara
dužine tako da uskoro može da počne ono najključnije, ono decenijama sanjano,
te da se fino okonča naše zagrađivanje dvorišta sa dve veoma važne strane, jer
na trećoj imamo još pripremnih radova i radnih zanimacije oko kapije i velikog
ulaza (već imam viziju već imam prepune ruke posla a kako ću da sve te strane
oplemenim sa mnogo čega živog te zasadim te ponovo oživim bolje nego ikada, jer
vrt pobede “Hirošima” će tek da se budi da buja da raste)...
Mama je jutros bila vredna te motikom zagrnula krompir
koji se lepo pošumljava i raste (ja nisam zagovornik takvih okopavajućih
motikastih metoda)...
Nažalost, rovak mi je presekao još jednu papriku
šilju desetu po redu i tako je moja šteta od rovka ili rovaka (ne znam koliko
ih noću pravi nad biljkama pokolj) čak 1/5 kupljenih paprika. I vidim rupice te
se zaledim vidim tragove te ih ignoršem vidim tunelčiće iz kojih izlaze u koje
nestaju i neću ni da strašno zamislim kako bi mogli još strašnije da nam naude,
ali mislim da nema razloga za brigu (rovak je moj saveznik neću smetnuti sa uma
nikada (jer verujem da u podzemlju moje “Hirošime” ima jača saveznička sila od
jednog ili više rovaka te će i on ili oni postati plen nečem mnogo krupnijem od
njega ili njih...
Zmijolike tikvice lepo rastu u saksijama, već imam
ideju gde ću ih zasaditi i već maštam te zamišljam kako će se prikačiti onako
džinovske na onu moju predivnu srebrnastu ogradu, sa druge strane…
Za samo 9 dana od kako smo baš srećne ruke sve posejale
28 aprila 2026 pred majski uštap vidi se danas 7 maja 2026 kako je sve bio samo
BINGO BINGO BINGO ili najsrećniji pogodak, te dakle u obe saksije nikao je bosiljak
đenoveze, nikle su i zasejane kesice mirođije, nikle su čak i tikvice napolju u
većem tikvištu, samo još se nije pomolila bundeva ni jedna. Nikao je čak i
kukuruz, dobijeno bačeno domaće seme…
Paradajz sav prepun je žutih cvetova te čekam malo više
oblačnosti te da lepo pažljivo zavirim ispod liski te da pokidam zaperke i
privežem sve ono što je preraslo kočiće…
Ošišan je sav jesenji peršun dok prolećni sve više i
više izrasta te će i on pristići u neko svoje vreme na prvo šišanje, a to će
već u vrtu biti posebno naglašen istaknut kamerom i slikom zabeležen događaj…
Vidi se kako je zbog ove toplote sve jako brzo niko čak
i napolju a da ne pričam u “Hirošimi”, mada samo krastavaca nema još uvek na
pomolu tako da definitivno seme nije dobro, jer sada u zadnjem pokušaju setve krastavac
je imao sve što mu treba...
Mali kalem dunje prepun je otrebljenih prvih plodova.
Kad se samo setim jeseni 2020 mene i mame naše posebno jezive teške mučne suzne
situacije u kojoj smo zasadile mnogo života i napretka čak 6 kalema te sada nam
sve to stiže na dobro lepo branje…
Ruže su prekrasne u svim bojama a najlepše za sada jesu
puzavice…
Neveni…
Turski karanfili…
Danas je procvetala prva perunika bradata ako sam nešto
pametno naučila ili dobro ovako ofrlje vrtlareći...
Sada nema sitne ili krupne biljke koju ne mogu da
prepoznam ili imenujem…
Žalfija počinje da cveta a kad precveta pošišaću te ljubičaste
cvetove te osušiti i povaditi crne male semenčice i onda napraviti jednu setvu
ili svoju rasadu žalfije…
Sve ruže čak i ona sumnjiva patuljasta se primila i poterala
te ima svoj mladar, dakle sve sve baš sve ruže zasađene ovog proleća 2026 primljene
su i čekam da zabeležim njihove prve cvetove...
Mama je zasadila u dve žardinjere neko cveće kaže to
je neki krupniji prkos – kako god men i se svaki vid prkosa mnogo sviđa, a tek
prkos cveće…
Tikvice u malo tikvištu kod marele ona prva setva
sve su lepše i lepše...
Onu primljenu jednu granu kalema marele koja je
dobila zelene liske i poterala mi smo u ovim radovima otkinuli slučajno
nenamerno ali verujem da ta živa uspela grana mora treba ponovo pustiti lisriće
ali ako recimo ne krene onda ćemo ponovo u proleće 2027 imati šta da kalemimo po
treći put – treći put uspeva sve bez sumnje...
Sve lepo raste ali sam jako tužna zbog paprika i štete
koju mi pravi rovak a moj zasađeni kupus rani ditmar gruva i savija se a liske
će uskoro stići za prvu sarmicu i hoće moj ludi kupus da prestigne kupovne visokorodne
paprike, sa njima kao da nešto sve ide onako klonulo, kilavo, a ja vidim mnogo
klonulih paprika, nakrivih, ali ih ne pipam već čekam da vidim hoće li same
pasti jer ako padnu klonu onda nepogrešivo znam presekao ih je rovak. Rovak -
stop stop stop!...
U tikvištu linija šeboja i linija kadife takođe
izniče. I nema sumnje 28 april 2026 bio je baš podesan dan za setvu svega...
Čekam nicanje boranije i bundeva, samo još to da dočekam
da ubusi, i mogu da uskliknem sa
najvećom vrtlarskom ljubavlju da mi je sve ove godine 2026 išlo nikad bolje ili
kao i uvek posebno do 2019 samo naj naj naj – najbolje!...
Moraću dokupiti još bar 10 struka krastavaca jer ovo
će biti moj šamar godina te 2027 moj imperativ jeste da napravim mnogo rasade te
da ne zavisim od skupoće niti od kupovine ali da nađem bolje rešenje da mi
rasada uspe u malo prostora po toj iznenadnoj hladnoći, itd...
Ako ću najbolje proći sa nečim osećam to će biti
paradajaz, ali mi je žao da imamo manjak krastavaca ili paprika...
Itd…






























Коментари
Постави коментар