Dana 8 juna 2026 zakačili smo vinovu lozu ili naše
dugačko grožđe na betonske stubove i uklonili neke grane junske trešnje kako bi
japanska jabuka dobila što više prostora za svoj višlji porast, a onda smo
japansku jabuku razdvojili (imamo čak dva stabla) te smo za svaki stavili po
jedan drveni kočić da malo uspravimo te nekad stešnjeene zgusnute voćke
(dve-tri grane pune plodova smo polomili ali jeste ostalo još mnogo plodova
kakija nikad više, naprosto ova intervencija bila je bolno nužna)...
Još jedno novo setveno polje tačnije osmo setveno polje
postavila sam crepom (ukolonila sam što je neko poređao neki krzavi behaton suvišan
detalj koji je kvario moju setvenu liniju i čitav taj pejzaž) a onda sam isto to
polje odmah zasadila kadificama bosiljkom i nađem jedan paradajz samoniklicu a sve
biljke iz mog rasadnika čitavih 8 polja podigla sam iz svojih semena i svoje rasade
tako da me ta ipak napredna ali i bujna setvena nova linija ništa nije koštala
a biće donosi mi baš dosta toga. Za sada ima jedan cvet nevena…
U “Hirošimi” u jednom trenu bilo je 42, 6 a sutradan
tj. 9 juna 2026 dakle danas prešlo je 43 stepena kada sam tamo virnula na kratko
te danas je bilo za jednu nijansu malo vrelije. Sve u svemu svemu onome napolju
treba mnogo kiše…
Očistila sam i ofarbala još tanje armature jer
koliko uskoro možda dakle već sutra treba odraditi zakačiti jedan važan detalj ili
nadomestiti propušteni dodatak u zoni komposta koji će mi rešiti “problem” koji
nisam uspela da rešim postavljanjem najlona, itd...
Iz malog setvenog boksa onog od granja premestila sam
i presadila u mini rasadnik u dva burenceta dve patison tikvice koje sada imam
na 3 lokacije te u posmatram u ovom vrtlarskom eksperimentu gde će biti
uspešnije i bolje. Za sada na patison tikvicama izibijaju samo muški jalovi cvetovi.
Boks od granja je u hladovini tako da tu moram smisliti neku bolju strategiju
(već znam tu ću napraviti zonu uzgajanja koprive ili preseliti na jesen svoje koprivište
iz “Hirošime”), te eto šta ću tu posaditi...
U tikvištu kod marela primetim jednu uništenu progorelu
lisku što dalje dokazuje kako je sunce zračilo i ispeklo te uništilo lišće iako
je to tikviše u najvrelijem delu dan zaštićeno jer je u debelom hladu i zaklonu
pošto ga štiti velika senka koja pada od kuće…
Ubrala sam prvu ljutačicu papriku i još krastavaca tako
da mi rovak nije napravio onaj masakr ili nezapaćenu štetu desetkovanjem
paprika ja bih uskoro pune kotarice iznosila paprika ali ovako je kako jeste te
biće i po neki jestivi komadić da se tek okusi...
Danas 9 juna 2026 ošišala sam peršun lišćar i jesenju
ali po drugi put i prolećnu setvu te ostavila sve u zamrzivač 3 činije savijenih
lulica...
Mama je zakopala krompir i našli smo malo sitnije mlade
krompiriće tek započinju te smo rešili da sačekamo još koju nedelju do boljih
obilatijih iskopavanja...
Ubrala sam i danas krastavac i jednu ljutačicu papričicu...
Otkrila sam da se već na patlidžanu formiraju prvi plodovi
te dakle sve obećava da će svega biti i da će se svi naši pokušaji svi trudovi sva
ulagnja nagraditi sa po nekim plodom...
Sada je neki period letnjih dosada jer nema radova u
vrtu (ne bi valjalo zbog vrućina i sparina) ničega osim branja plodova i pakovanja
za zimske duge dane, i naravno malo uvezivanja, rezanja viška lišća i zalivanja…
Itd…

















Коментари
Постави коментар