Dana 10 maja 2026 spalila sam osušenog rovka te
njegov pepeo razasula po “Hirošimi”, po malo po negde, više simbolično, pa ako radi
magija onda moža ovaj potez urodi plodom, ali nažalost danas 13 maja oktrijem -
jedna paprika babura mi je ponovo presečna i uništena, te ima još sumnjivih i slabo
ukorenjenih paprika, klonulih ali za sada ih ne dodirujem (mislim da svaka visi
o koncu) te puštam da vidim šta ću morati sve doživeti od rovka ove 2026 il iće
ga ono malo magije ili ono malo simbolično bačenog pepela zaustaviti jednom i zauvek…
Dok sam ja povezivala paradajz, a onda kalemarskim makazama
nekoliko donjih grana na svakom paradajazu i čeriju sasekla pošišala i uklonila
- mama je vredno obrala prvo kolo graška iz naše jesenje setve i za razliku od
prošle godine kad je grašak istrulio, ove godine 2026 imamo za branje jako lepe
zdrave plodove. I ostavljeno je prvih 600 g graška u zamrzivač…
Očistila sam i počupal svu blitvu iz “Hirošime” (zalihe
imamo odlične pun zamrzivač našeg zeleniša, spanaća, peršuna, itd.), a treba mi
novi setveni prostor te jesenja setva zaslužno završava, no u “Hirošimi” imamo
još jesenji peršun i luk a sve ostalo je novo prolećno. I tu spremam nova 3 metra
dužine da nečim zasadim i zasejem, malo patlidžana ako ne bude preskupo i praziluka
ako se bude moglo malo više, itd...
Moj ispikovani celer korenjaš u čašicama dobro
napreduje te izgleda da ću imati baš uspeha…
Uskoro ću počupati sav grašak i očistiti i taj donji
deo, gde će doći celer, itd…
Onda mama primeti da se jedna crepljika malo nakrivila
kočić je posustao popustio a uvek u takvim situacijama donesemo macolu i zakucamo
jače kočić, ali kad je mama podigla crep pod njim je videla (ja pomislim slepića,
ali ne) ali šoka mi šoka, vidi onu malu lažnu šarku (zmija je zmija, ja sam tek
u šoku, ali majka je jako pribrana danas). Ubacile smo je vanglom u kofu,
tačnije poturimo kofu sama je ušetala, i mama je hrabro iznosi baca napolje tu
negde u travu. I nepovratila se više nikad na moje oči u moju avliju u moju “Hirošimu”
u moj prokleti kompost, mnogo me je isprepadala ali vrtlarenje ide dalje...
Dana 11 maja 2026 ofarbani su svi metalni elementi
oni zavareni na stubovima ali i neke nove dodatne armature koje trebaju još za
zatezanje žice…
Toga radnog dana ili dakle prekuče sam po treći put
pokosila dvorište te dobila lepe guste trave za compost...
Prekopali smo zemljište te poravnjali sve do crepa i
završili ravnjanje terena i sprema se još 15 metara nove dužine za setvu…
Onda je napravljena jedna praznična zahvalna torta (to
sam sebi u amanet zadala još maja 2025) a za zahvalnost mnogo čega...
Dana 12 maja 2026 odmara se čovek, pravi roštilj, slavi
mnogo toga, degustira tortu, kao da mu je krsna slava a taj dan mu je i više od
slave...
Praznik je takođe idealan dan da se nabavi još knjiga
(vijuge ne smeju da zatupe) za čitanje, a pošto sam na zadnjoj knjizi od prethodne
uzete aprilske ture čitanja (malome ta tura namučila, usporiila) tačnije još
oko 150 strana deli me od još jedne Raselove preteške knjige,. Ala me je
filozofija usporila imalo namučila umorila...
Isto tako praznik je bio idealan dan da pročitam jednu
od uzetih 8 i u jednom dahu progutam već 130 stranica. I dok pročitam jednu
filozofsku pretešku knjigu mogu da zdrmam olako najmanje 10 knjiga iz književnosti. I mislim da zadugo neću
pohrliti u filozofiju jer na Raselu oslepih otupih i opet ništa, ni da beknem...
Danas 13 maja 2026 pomislim posustalo da smo ponovo
nečim zaustavljeni da već 6 dana kupljeni
buntovi žice i dalje čekaju neki svoj tren ali ja sam u sebi jako dobro znala
da će ono čudo od juče kao i od pre nastaviti da se projavljuje i danas te u neverici
mi okačismo 60 metara i zategnusmo žice dakle čitava 3 bunta a u garaži stoji samo
još 40 metara ili 2 bunta a toliko nas još samo malo deli od ograđivanja apsolutno
čitavog dvorišta, što je naš cilj dakle, sa kapijom naravno. Sa 3 bunta ili 60
prvih postavljenih metara ogradili smo svoje svoje svoje dve duge duge preduge strane
ali samo je malo oko dva polja zafalilo u dnu na kraju druge strane oko mog komposta
(tu se uvek koplja lome) nikako ta moja “sporna” zona da se okonča ali tu je
ubrzo će i to, ko je do 15 aprila imao ludačku viziju da će biti urađeno sve
ovo do danas uz pomoć štapa i kanapa…
Jesenji luk nažalost se čvoliči te tu nema lepih glavica
tu nikad neće biti glavičenja ali ja i to iskoristim ima i malih crvića ali i to
očistim pa nešto kokama ode nešto nama što valja, sve u svemu to je cena zdrave
ekološke organske proizvodnje ali uvek sumnjam u kvalitet semena luka jer nama
stiže najlošiji najsitniji najneugledniji ali skup luk (luk koji se pravi osuđen
je na svakojako prskanje!!!) te zato mi koji ga ne prskamo nikad i ničim uvek sa
njim kuburimo propadamo i više propasti nego štete ali neka – tako je kako je,
mi ne radimo ovo zarad profita…
Počupala sam sve kadife iz jednog burenceta te zasadila
posvuda po avliji, videće se najbolje najlepše kad sve procveta i tačno kuda,
po tikvištima, itd...
U to burence ponovo sam odmah zasejala još kadifica...
U kadici gde sam posejala bosiljak izniklo je nešto paradajza
samoniklica iz našeg komposta...
Posadila sam dve saksije zmijolikih tikvica u liniju
od 15 metara taj setveni potez od kokošinjca do drvare, ne sanjajući da će ubrzo
baš tu biti zategnuta danas žica (tikvice sam ogradila grančicama da ih neko ne
zgazi)…
Sada imam svaki dan po malo kleštavog poslića da zakačim
žicu tačnije da kleštima razvalim dve petlje te provučem preko žice navučem a
onda sve uštipim dobro stegnem i tako smo večeras uradili samo dva polja. I to
je sad lagano u poređenju sa onim što je sve prešlo preko naših zlatnih vrednih
ruku, ali smo sporadično imali veliku pomoć samo jednog čoveka (dakle mi smo
fenomeni)...
Kad se setim 16 aprila 2026 a kada su postavljena
svega 3 prva stuba za nepun mesec dan uz sve praznike i pauze otezanja zatezanja
kiše meni još samo malo fali do totalnog ograđivanja. I samo jedna donja strana
na kojoj ima malo više ulaganja radova. I malo još mora da se poradi ali ona je
nepunih 40 metara dužine, plus metalna kapija
od 4 metra, itd, te malo spajanje sa četvrtom betonskom stranom, itd...
Itd…
















Коментари
Постави коментар