Dana 14 maja 2026 primetim rovak je presekao još jednu
papriku šilju ali nažalost i jedan krastavac onaj najskuplji od 120 dinara, kornišon
visokorodni...
Fiksirali smo prvih 20 metara žice…
Danas 15 maja 2026 mama je na pijaci kupila 50
paprika po 20 dinara za šta je utrošila hiljadu dinara ali te paprike nisu visokorodne
no utešno stižu rano za letnju potrošnju...
Kupila je i 3 struka plavog patlidžana po 150 dinara
a za to malo potrošeno je još 1450 dinara ukupno...
Počupala sam sav grašak jutros a tek nešto kasnije u
smiraj dana sve iskomila te očistila i ostavljeno je još 1351 g ali sa onim
prethodnih već ostavljenih 600 g to je skoro 2 kilograma a što jeste baš dobra
berba sa ono malo prostora na kome se nije ni kopalo a samo ponekad zalilo
(grašak jesenja setva). Sve mahune išle su ujednačeno te nema praznih pošto sve
su pune, tako da više ne bih dobila od ovoga…
Onda je zasađena ta mala parcela koja je bila pod
grškom - došla su dva reda paprika (mama ih sadi u paru dve po dve) a ispred
došla je moja uspela rasada one ispikovane čašice celera korenjaša…
Tamo gde je rasla jesenja blitva došao je naš rani kupus
ditmar a onda i 3 patlidžana te sada je sve prepuno, a creva za kap po kap lepo
zategnuta, te nisu više zgužvana…
Na još jedno mesto tamo gde je rastao luk (koji je
počupan) došlo je par preostalih čašica celera korenjaša...
Svi suncokreti u čašicama izneti i posađeni napolju
u malom tikvište kod drvare...
Odvalila sam tačnije lepo uklonila dve donje police od
plastičnih cevi jer bile su plitke za ozbiljniju setvu te kada se ogradim sa
treće poslednje strane prosecam još jedna vrata na “Hirošimi” ali ovoga puta
donja tako da ću kompost od 2027 mnogo bliže mnogo lakše unositi direktno odmah
sa kompostišta a imam novu ideju kako ću da ponovo sve da prerovim te preinačim
“Hirošimu” ali to tek na kraju prolećne setve kad oberem sve plodove kad počne veliko
čišćenje negde na kasnu jesen. I možda na jesen neću mnogo sejati možda ću prvi
put stopirati pauzirati te započeti tek krajem januara 2027 negde sa nastankom
otopljenja i proleća (treba mi nova strategija) da sve popunjavam elegantno,
još elegantije pametnije. A imam ideju da promenim mnogo toga, nešto izmestim
iz “Hirošime” u vrt, te sve prerovim a možda izbacim crep zbog onih nekih
strahova od malih crnih gujica jer moram sve da prevrnem te napravim drugačije,
i sad žalim u jeku ovolikih radova i tereta što to ne mogu odmah - za dan bih
ja to prevrnula i sve promenila, dakle još mogu da to poboljšavam...
Danas sam iznela veliku količinu piljevine sa stazica
te nigde ništa nema osim po neki mali gušterčić, te sve je čisto. Ali, strah je
ostao zbog dve neprijatne situacije zbog gmizavaca...
Probala sam da vežem donju žicu jutros ali meni to
nije išlo sa tim petljama nije išlo olako jer ne umem da perfektno stegnem
vučem zatežem ne umem vešto kao gornju živu kleštima te sam odustala na radovima
tim danas a sutra me čeka vezanje po vrhu kleštima pošto to mogu. I zato sam danas
iskoristila svoj radni dan da zbrinem grašak te zasadim sve i očistim i skinem
vrtlarske radove, je rovimje daans steva irasađivanje skoro gotovo...
Jun je tek najlepši mesec u vrtlarstvu jer nema
radova samo branje prvih zasluženih plodva i kap po kap zalivanje…
Sada još treba kupiti praziluk a inače sve je prepuno
svega. I to je to. Bolje se nije moglo, a ni više…
Spoljašnji vrt izgleda lepo buja nepreduje ali pritkara
žuta boranija je recimo nikla bolje više nego zelena čučavica...
Zasadila sam još kadifa u vrtu pored nove žice a u prazno
burence posejala odmah još kadifica...
I Rasela sam jutros konačno pročitala…
Posadila sam iz malog rasadnika nekoliko struka čak 4 paradajza samoniklice ispod plastičnog luka
u vrtu spoljašnjem između boranije pritkare. No, to je mesto bilo ostalo prazno
a trebala je tu da dođe jedna tikvica ali sam zaboravila i odmah se imalo čime popuniti...
Onda sam zasadila liniju novu pored (tamo gde je rasla
bujna živa ograda) žice prvo u nastavku iza tikvica gore ka drvetu kruške pored
kokošinjca zasadim 4 saksije uspelih hrizantema (moj botanički eksperiment). Zatim
kadife, a između po neki kukurez, hokaido bundeve i suncokrete (sve direktna
setva) – mnogo semena u mojim zalihama – tako da me to nije koštalo ništa…
Trešnje sve više i više pristižu, a pošto smo sa
jedne strane razgrađeni i dalje moramo da čuvamo svoje…
Itd…





































.jpg)


Коментари
Постави коментар