Dana 26 maja 2026 sva tikvišta lepo napreduju kao i najveće
bundevište (a od bundevišta na jesen rada sam da napravim svoj rasadnik ili toplu
leju sa manjim lučnim plastičnim cevima i najlonom). I sve obećava da će biti plodova,
ali malo šta obećava da ćemo imati jaku obilnu dobru kišu, te kreću suše nasušne
kreću već viđeni prizori kubure sa vodom. I trava je žutnula usporila te neće se
kositi kao u bujno proleće mnogo. I miriše već na sparno leto čak mesec dana
pre zvaničnog kalendara. I počinju nesnosne vrućine a ako se postigne nešto do
podne to je uspeh. I tek u suton može da se radi. Po vrućinama treba se izležavati
i čitati odmarati. Te počinje i novi tempo…
Pošto se betonira za mene tu nema mnogo posla ali
ima posla u vrtu koji je malo ”zapušten” te rasađujem svoj bosiljak i kadife iz
mini rasadnika te dodajem sve u zoni nove setvene linije pored čili papričica i
paradajza, a pored nove žice tamo gde je nekada rasla živica…
Zabetoniran je drugi metalni stub na kapiji. Kapija
je 4,10 metara dužine ili širine...
Mama je udarila kočiće paradajzu samoniklicama u
većem tikvištu...
Vrućina je omatorila salatu te su koke pojele sav ostatak
salate u malom setvenom boksu a ne mi. Za nas još malo salate ima u boksu od
grana. Inače salata kod nas dalje ne može zbog vrućine. A za koji dan na mestu salate
posadiću nešto iz svoje rasade…
Svaki dan u “Hirošimi” je preko 43 stepena...
Ošišala sam peršun stojički i jesenju setvu ali i prvo
kolo prolećne setve po velikoj vrućini dakle baš jedva. I onda sam ispod
trešnje u debeloj hladovini sredila peršun. Lulice savijala u letnoj kuhinji te
sve spakovala u zamrzivač...
Nisam očekivala ali ne pamtim kada me je zadnji put
zaboleo zub i zaista počeo je da me boli na toplo dok čistim peršun i do uveče
bol nije odneo šalu već je nastavio i sutradan da udara a čovek alergičan na
sve analgetike mora na živo da trpi a pritom da radi, itd...
Dana 27 maja 2026 žica zategnuta i po trećoj strani dakle ostaje još samo kapija
i presmo od četiri metra da se sve poveže sa već postojećom ogradom...
Tačno je bol me desetkuje
demotiviše ali i vrućina takođe te sam uspela samo malo da uradim do podneva a
onda kad sam smirila zub i započela ga lečiti u suton sam tek uspela da pod anestezijom
koja popušta uradim i povežem dodatnih 5 polja po trećoj strani žice ali sam “iskidala”
prste jer je žica zategnuta nikad bolje...
Stadosmo na kapiji. A
treba još samo jedan stub ubetonirati a onda zategnuti žicu te povezati ta preostala
4 metra ograde još i samo na kraju ostaje kapija...
Nema sumnje 90%
poslova je urađeno već...
Ponovo sam jednu sasušenu
a ko zna kad presečenu papriku bacila na compost dakle ove godine paprike su nas
izdale...
Ove jeseni pravim svoj
rasadnik a na proleće 2027 sejem što više svoje rasade i kupujem dogodine što
manje, jer bolan nauk je baš nauk kao zubobolja kad udari jednom...
Počinju prve maline,
te nisam odolela i uberem jednu samo da probam…
Itd…













Коментари
Постави коментар