Dana 22 maja 2026 nastavljena žica kod komposta svega
2,5 metra koliko je zafalilo i zategnute su 3 žice (sajle) sa treće strane, te
se konačno došlo do faze betoniranja metalnog stuba prvo prvog ukraj kapije a što
je onda kad se beton stegne konačni završetak čitave treće linije i mogućnost za
što skorije zatezanje ostatka žice a ostalo je po trećoj strani prazno još samo
5 polja a to je oko 10-ak metara žice (ostalo je još u garaži 20 metra ili još
jedan nenačeti peti poslednji bunt od 20 metara dužine)…
Pošto sam imala luft a dan beše radan te idealan da
se malo ranije pokosi trava, te usledilo je četvrto košenje avlije, da skinem još
jednu obavezu koja me čeka ovih dana, jer može da bude taman za kosidbu u času kad
mi imamo previše posla oko ograde a ograda je za sada naš jedini cilj jedini
glavni prioritet te i “Hirošimu” malo “zapostavljam ali malo samo malo zbog ograde...
Dana 23 maja 2026 smo sve troje videli slepića. Pojavio se oko komposta na
čistini a posle u selidbi komposta nigde nema slepića. Nađem ga van i bacim ga preko
žice, tačnje izbacim ga malom metlicom (mama i ja volimo slepiće i radujemo se
kad njih ima u blizini neće biti guja)...
Zatezanje žice
četvrti bunt po trećoj strani i ukupno ograđeno 80 metara. Onda sam po vrhu
povezala svu tu okačenu žicu očas posla jer to mi ide nikad brže nikad veštije
ali dno da povezujem ne mogu (ne važi metod kao na vrhu te tu nema rešenja)
samo vrhove mogu, bar nešto mogu da rasturim a to je dakle svaki vrh i svaku
petlju na vrhu...
Potom smo premestili
compost, ali na moje veliko insistiranje jer bi neko još odugovlačio, no vreme
je bilo i nema više otezanja, a na dnu komposta već sve dobro sagorelo i sve se
upeklo tako da je vilama teško bilo sve očistiti i premestiti ali sam to radila
sa najvećim guštom ili sa najvećim atomima svoje snage koju čupam ne znam više
odakle...
Ni jednog slepića
nije bilo u kompostu dakle ničega osim glista i debelih crva – ništa drugo
nisam našla, ta onda nije lepo meni reći da sam zapatila i napravila svojom
prirodnom reciklažom nekakav krš jer kod mene je i u kompostu i oko komposta
čisto uredno kao u apoteci a krš se vidi iza moje žice i ko ga pravi i čiji je,
te dakle moj compost nije nikakav zmijarnika a rečeno mi je mada mene baš
briga, sve to ne završi u smeću u zelenoj kanti koju inače plaćamo uredno jer
mi recikliramo svaku svoju travčicu i grančicu a i drugo ostalo raspadivo
ugradivo…
Nisam uspela da postavim
narandžastu ceradu (boja koja otkida) a skinutu sa drvare jer je duvao nikad
jači vetar ko u neki inat i malo razmislih te ispade bolje kad odustanem od
neke svoje tako uporne ideje mnogo bolje, pošto uskoro mnogo bolje rešenje tu
dolazi ubrzo za nekoliko dana dakle bolje rešenje...
Novo kompostiše je
skockano da bolje ne može biti...
Petunije jednom posađene
u kamenoj kocki zaredom već treću godinu bez ikakvog sađenja fino lepo procvetaju...
U zonu komposta odmah
uselje, te preseljavanje one 4 posude ili moj mini rasadnik. I tu smestim i
belo manje burence za zalivanje te sada a u svako burence treba da dokupim po jednu
malu kanticu da ne pozajmljujem svoje dve male kantice iz “Hirošime”…
Pokosila sam ponovo
još 2-3 otkosa možda malo više a iza svoje ograde tamo iza žice da nesmetano
idu svi naši veliki i mali radovi…
Onda je iskopana rupa
za metalni stub. I zatim sam ja uzela kamen od “Hirošime” tačnije sav kamen
(odmah neko došao na ideju da mu pozajmim kamen i šta ću moradoh, a i bolje je
jer neću nalaziti pod njima one slepiće majušne, a čak sam iz “Hirošime” iznela
sav preostali kamen oko koprive i lavande) sa ulaza u “Hirošimu” da bi se
betonirao stub, da se manje potroši betona…
A pošto nije imalo
više šljunka i cementa betoniranje nastavljamo tek u ponedeljak. Onda kad se to
stegne okačićemo ostatak žice po trećoj strani. Itd...
Dana 24 maja 2026 ususiavanje jer ne može da se
stigne sve te tako čovek nema odmora ni nedeljom, mada ja mrzim usisivač i
peglu kako se god okrene ali jednom u mesec i po dana eto i ja uključim taj
užasni aparat od koga me zaboli odmah glava i taj posao radim jako nevoljno a
samo jer mora se ususati prašina nekada...
Primetim imam već prve plodove paprika ali nažalost
paprike su nam baš očajne em što ih je rovak potamanio više od 15 komada (više
ne brojim štetu samo bacim papriku na kompost i ćutim) em što su nekako neke
biljke suve slabe neugledne jako loše ukorenjene a kad ih izvadim imaju koren
nije ih presekao rovak ali one neku muku ipak muče kao i onih nekih godina te
ništa novo ništa neuobičajeno, mada majka prokuka za svojim ogromnim a bečenim
parama...
Beru se trešnje u izobilju ali i nove ikebane pune svežih
belih cvetova božura...
Dana 25 maja 2026
jako mnogo posla jako zahtevno jako umorno (i beton i varenje i savijanje
kukica i farbanje i šta sve ne) i konačno posle svih umora malo se odvojilo za “Hirošimu”
gde sam ošišala sve paradajze a majka je svaki privezala te zavezala kanapom (neki
su pali od veličine) a onda sam pobola kočiće i povezala kanap na svaki moj
uspeli čeri (one male neugledne moje biljčice kakosu grunule kao lude), dakle
moja rasada je izgruvala neverovatno te pune sun am sve te biljke cvetova čak i
žbunasti paradajz iz moje rasade ide jako dobro…
Stiglo mnogo toga na
šišanje i jesenji ali i prolećni peršun lišćar tako da za to moram naći sutra nekako
volje snage vremena…
Treba da rasadim čili
papričice rani kupus bosiljak svu pristiglu svoju rasadu čak i celer ali ne
stižem budem odviše umorna te sad sve malo “trpi” zbog ograde, mada biljke i ne
trpe, dobiju vodu (da nema sistema kap po kap ne znam šta bi jer nas dve ne bi
mogle da zalivamo crevom i kantama ovako umorne) a što nisam pokidala neke zaperke
nije mnogo nije uopšte velika šteta…
Još samo 2 nepročitane
knjige samo na ladici. Neverovatno olakšanje samo čitati bez obaveze bez opterećenja
da moram sve pročitano da prepričam i opričam, iako za nekim knjigama žalim što
neću da ih se nakon čitanja dotaknem i na taj način…
Čistila sam i ofarbala
danas najmanje 10 novih armature (šestice ili osmice više ne znam koje su). I stalno
nešto fali stalno sitnice koje oduzimaju sve...
Betoniranje velikog
prvog metalnog stuba (svečano ubacujem svaki kamen temeljac) završeno a trebalo
je mnogo kamena tako da sam sve moje male kamene krugove jutros žrtvovala a onda
posle sve rupe od kamen popunila zemljom koju smo imali viška...
Jedan krastavac odsekao
mi rovak a prepun plodova a to je tek strašna šteta i to onaj skuplji tzv. kornišon…
Prva puzavica ruža u
žaridnjeri od guma roze boje procvetala...
Procvetala je pre
nekoliko dana žuta ruža u zoni kokošinjca
u žardinjeri...
Sad su sve koke zajedno
sastavljene te više ih nema u bunker mama je sve očistila. I uspeli smo da
sačuvamo 6 koka od onih 10 sa farme...
Metalni stub prvi na
kapiji dobio i zavarene kukice tako da uskoro može da se zategne preostala žica
u svih onih 5 preostalih polja...
Onda sam krčila danas
te sekla strugala grane odvajala lišće na kompost jer neke grane lešnika padaju
po liniji ograde koju treba i od kapije a sa druge strane sastaviti sa već postojećom
prvom ili četvrtom stranom. Žrtvovana je jedna mala šljiva puna plodova i tu je
postavljen betonski stub (onaj 43 izvađeni, a sa svim kosnicima i metalnim
stubovima ugradiće se ravno 50 stubova!!)) koji je betoniran. I treba postaviti
i drugi metalni sutub na kapiji te iskopati još jednu džinovsku rupu a onda
dokupiti još jedan manji metalni stub da se poveže manje presmo ili preostalo
prazno polje kod Džonijeve kućice sa kapijom i već postojećom betonskom ogradom…
Danas ludilo od
vrućine a u “Hirošimi” čak 42,5 ali ne
znam da li je bilo još jače, još vše a mama i ja na 35 vežemo i seckamo lišće
na paradajzu a tek posle 19 sati jedva je spalo na 30 do 28 stepeni a ja sam
morala posle večere tek da se posvetim “Hirošimi” jer umorna i gladna toliko prerađena danas ne bih da još žrtvujem
večeru…
Još sam kamena podarila
za betoniranje drugog stuba i skinula kamen oko plave paletice ali sam rekla više
neću donirati svoj kamen, te nemam više ni kamena viška...
I onda smo kod komposta
neku staru cve od nepostojeće stare kanalizacije ukinuli srušili i zatrpali zenljom
tako da sam ono jedno presmo na kompostu pomerila i proširila za još preko metar
dužine i došlo je sve onako kako treba…
Ostavi se po neka
kesa liski ranog kupsa u zamrzivač, po neka kesa trešanja, a sve to pre neki
dan, dok danas ni to ne stižemo…
Itd…

.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)






















Коментари
Постави коментар