Preskočiću, hahaha, a bez previše opisnih detaljčića
jučerašnji udarnički radni dan 17 april 2026, te samo malo danas prozboriti o
njemu a inače je proteklo sve u mom selektovanju i seckanju i odvajanju grančica
šta ide na ogrev a šta odlazi tanje zelenije na compost (otišlo je 12-13 kolica)
– sve u svemu jako poletno radno...
Juče, 17 aprila 2026
ručno iskopane još tri rupe te postavljena tri stuba te tako prva linija od 13
stubova gotova. A ja sam do pola pet sve iseckala sve očistila. Sve sama, pošto
je mama pomagala oko kopanja rupa. Onda smo mama i ja isekle dno naše druge
strane oko komposta pod živom ogradom i danas na kraju dana me sačekalo od toga
još samo vrlo malo seckanja i čišćenja. Juče nisam uspela to malo, jer na sve
morale smo da razvučemo višak zemlje, itd...
Videla sam slepića juče
u živoj ogradi iza mog komposta u tuđem kršu...
Danas sam sredila to
malo parče u dnu iza komposta...
Danas je prioritet
bilo samo sve posaditi, a ostalo koliko se stigne a ja sam sebe ponovo i danas
prestigla...
Danas ovog divnog 18 aprila 2026, desilo se ono
najlepše kupovina gotove rasade. Dakle kupljeno je 136 biljaka i utrošeno 10900
dinara (tačnije 10880, ali sam slučajno dobila 2 čašice čerija manje te umesto
plaćenih 15 dobijem 13 u toj gužvi i punim gajbicama desi se, ali sam dobila 7
čašica gratis tako da je to to – mogu dokupiti još dva čerija ali ne moram
pošto već gajim oko 70 čašica čerija i dalje onu moju malu ali očekujem naprednu
rasadu, hahaha, da me neko slučajno ne shvati stranački nipošto, jer bilo bi
strašno reći da gajim nazadnu rasadu!!!)...
Mama mi daje 10 hiljada a ostalo sam dotirala od male prodaje jaja
(rasad nije skupa a ja sam imala sreću da sve dobijem po 80 dinara kao i prošle
godine inače je rasada ove godine malo poskupela, jer dva panzionera samo za svoju
mesečnu terapiju svakog meseca daju po 8 hiljada dinara za lekove, a nekad i više,
gde su kontrole, gde su nalazi a sve se plaća)…
Pune ruke danas posla ali mi vredni mravi i pčele
samo lete gamižu rade, ali znam da ću uraditi sve što sam naumila danas i da ću sutra konačno sedmog
dana da se odmaram, iako lažem jer sutra moram nakuvati hrane nešto umesiti pošto
je strašno gladno raditi i i trčati za šporet, a moram sutra ošišati malo peršuna,
ali to su sve odmarajuće aktivnosti dakle (srećom spanaća više nema, a blitvi
treba neko duže vreme da izrasta)...
Posadila sam ono što sam kupila, a to je: 10 krastavaca,
13 čerija (umesto15 jer fale 2), čak 100 paprika (od toga 15 ljutačica dugih zelenih,
25 žutih paprika babura, i 60 paprika šilja dve sorte tamno zelena koje će
pocrveneti kad sazri i svetlije žute toliko sorti inače ima a negde po 30 od obe
sorte sam kupila). Ali, dokupim još 11 paradajza jer jedan mi fali pošto ga je presekao
rovak pa zasadim taj jedan da imam i dalje onih prvobitnih 40 i dokupim još 10 i
zasadim celu parcelu na kojoj je rastao spanać te još sve uvećam pojačam za
novih 10 paradajza tako da ove godine imam mnogo najviše paradajza čak 50
struka (gajim i 12 mojih žbunastih u čašicama), a tu gde sam posadila dve linije
paradajza stalo je još 7 čerija. Preostalih 5 čerija zasadim na još dva mesta,
ako i zaboravim gde je sve tačno a neću – poznaću sve uskoro po prvim zametnutim
plodovima...
Paprike šilje otišle su u dve linije jedna po desnom
a druga po levom bočnom boksu.
Babure su po sredini “Hirošime” desno od stazice a
preko puta levo od stazice središnje su ljutačice. I ove godine sve lepše pakujem,
bar tako mislim, hahaha…
Tako sam danas zasadila čak 134 kupljene donete biljke
(fale 2 čerija ali plus 7 čašica gratis to je 141 čašica i toliko iskopanih rupa
malim ašovčićem)…
Ali danas sadim svoj prvi neven i rani kupus ditmar dakle
još mnogo biljaka a to je sve moja rasada zato nisam brojala (načupam male
žbuniće sve mi je besplatno, sve moje) jer to je sve iz moje rasade. A kad se
sve raszraste i ucveta biće jasnije gde sam danas sve radila (inače u narednim
radnim danima imaću još zanimljivih poteza, vrtlarenje nema kraja to je uvek neki
početak). A pošto je mama u nekim časovima pomagala oko kopanja jedne rupe
ručno (čuvamo i vodovodnu cev pa ne smemo mašinom, a koliko stvari čovek mora
da zna unapred i da sve pamti) ja sam neven i kupus rani uradila sama sadačom
to je manji zamor nego kopati rupe ašovom. I sve ostao mi mama pomaže te dodaje
čašice ja iskopam rupe i zatrpam mama skoči da proveri kako nam “stoji” ručak.
No, olako nam sve ide, iako smo na umor već zaboravile, mada je malo bilo teško
ali ovo su najslađi potezi najlepši poslovi jer samo jedan dan se čovek namuči savije
kičmu savije kolena kleči čuči a posle samo bere samo iznosi u košarici sav
onaj silni paradajz, itd...
Moji krastavci krenuli da izniču onda druga direktna
setva tako da sam ove usporene hladne mračne godine osvanula tanka sa krastavcima
ali ću dokuputi još kesica te opet direktno posejati a verovatno ću još nešto dokupiti
gotovo možda još malo gotove rasade krastavaca, no za sada dovoljno je i ovo što
se moglo postići...
Među zasađenim biljkama u onih 7 čašica dobijem novu
biljku koju prvi put gajim u “Hirošimi” borač, i još 2 bosiljka, kao i 4 celera
korenjaša i sve to posadim…
Uključila sam gospodski danas čitav sistem kap po kap
sva creva osim jednog (neka creva samo 2 malo prskaju gejzir ali nema veze sve
gde prska posadim kupus ili neven) po gornjoj desnoj bočnoj strani i sve dobro zalila
nepuna 2 sata...
Dok kaplje kap po kap ja sadim neven i rani kupus
tako da je to veliko rasterećenje, mada je mama danas sve zasađene biljke po malo
zalivala ručno dok nisam pokrenula čitav sistem, a biljke sam sadila u nekoliko
etapa, jedno po jedno te pravila jako malo pauze, itd...
Moja rasada patison tikvice je uspela fantastično i na
dve lokacije sadim sve moje patison tikvice najpre u plavom tikvištu i malom setvenom
boksu od pruća, a u boksu od pruća čistim prvo liniju nevena iz rasadnika te tu
zasadim tikvice...
Konačno stigle su nam naše prve prolećne rotkvice na
prvu berbu…
Rukole imam nešto od druge kesice nešto malo a ona
divlja rukola nešto je podbacila te nije imala snage da niče jače...
Danas je umrla jedna stara koka tako da se jato srozalo
na 26 kljunova, a ostalo je samo 20 nosilja, od toga 6 sa farme i 14 u
kokošinjcu ali uskoro ćemo ih sve sastaviti, jer želimo i onih 6 koka da iznesemo
na vazduh na sunce na lepotu neba, te biće što u prirodi kokoški sve biti mora,
ali očekujemo dakle bez kanibalizma...
Urađeno u drugoj liniji 7 stubova (ponovo neplanski
slučajno), te dakle završeno već 20 stubova a do kraja kapitalnih poslova ostalo
još 23 te na polovini smo postavljanja stubova...
I kada sam sve završilo onda sam iseckala kod
kompostišta sve grančice od juče...
Onda smo zatrpali zajedno svih 6 stubova ili rupe
koje smo bušili mašinom…
Itd…





















Коментари
Постави коментар