Dana 9 aprila 2026 u bunkeru umrla je i treća koka
sa farme jer su je njene sadruge iskljucale po trtici, te eto i one su same
između sebe tako izolovane kanibali…
Sada moje jato sadrži 29 kljunova od toga imamo još
7 koka u bunkeru ili onih 7 kupljenih sa farme po 250 dinara...
Iako sam rekla da neću usisavati kuću moradoh
nerado, mučno, jer mi eto stižu gosti i tako oko 3 dobra sata straćila sam na
higijenu i otišlo mi tako jako mnogo potrebne nasušne snage…
Ali, dok ribal wc šolju tek uveče (inače čitav dan
brišem ribam usisavam) mama mi kaže kako velika bela patka ne može na noge i
virnem kroz prozor dole u dvorište kokošinjca i zaista vidim nije mogla, ali na
veliki petak u strahu ne smema da pitam jel patka živa, ili nas biju maleri,
ali majka ćuti, a ja kad pogledam čudo patka je čila vila čitav dan hoda
normalno dakle mama je samo preterano sve ispaničila…
Dana 10 aprila potrošila sam 5 sati nisam ni sela
osim za ručak a nisam ni stala ali sam napravila vaskršnju tortu sa mrkvom i kiselom
pavlakom gastro novitet i još 5 vrsta sitnih raznih kolačića (gurabije,
baklavu, sultanovu sarmu, izmišljene kuglice od ostataka, krekere ili keksiće).
Napolju nisam ni mogla uživati jer mnogo je popodne postalo vetrovito mnogo zubato
mnogo hladno kao da se vraća zimska praznična idila...
Dana 11 aprila 2026 umrle su mi dve koke, jedna bela
leghorn u kokošinjcu ali i jedna u bunkeru sa farme od 250 dinara. I sada imam
malo malo premalo jato od 27 kljunova, a od toga samo 15 koka u kokošinjcu i 6
u bunkeru, dakle samo 21 koka nosilja...
Dana 13 aprila 2026 obrala sam blitvu, ali i
spanaćan. Tačnije jednu dužnu liniju spanaća po desnoj gornjoj strani načisto
sam iskorenila te sve počupala a korenjem nahranila koke i spakovala još 1 kg spanaća,
ali jedan deo sam i poklonila od danas obranih plodova (peršun, blitva, spanać,
luk), a jedan mali deo oko 300 g spanaća pojela za večeru…
Spakovala sam danas i 1 kg i 400 g blitve. Dakle treba
očistiti čak i sutra svu preostalu donju površinu pod spanaćem te reći spanaću zbogom
(mogao je još da donosi mlade liske ali ne možemo večito držati spanać – bilo
je više nego dovoljno odlično) za ovu sezonu a u zamrzivaču imam fantastične zalihe
spanaća a umesto spanaća treba zasaditi čeri i krastavce...
Koliko prekosutra treba najpre kupiti, pa tek onda zasadaiti
120 struka paprika…
Za kupovinu rasade treba još uložiti oko 12 hiljada
dinara…
Posle 7 dana samo jedan paradajz presekao nam je
rovak i moraću dokupiti taj jedan struk i posaditi na emsto posečenog...
Posle 7 dana sve je ponovo zaliveno sistemom kap po
kap ali i ručno kanticama…
Dana 14 aprila 2026 očišćen je sav spanać i spakovano
još 2 kg i 200 g spanaća tako da su zalihe sveže ubranog zeleniša ove godine
dosta dobre (kad pa nisu bile dobre naše zalihe?!) a spanać je mogao da radi još
da daje još lišća ali meni ne treba a koliko sutra na mesto spanaća imam nameru
da posadim 10 struka paradajza (dakle svake godine sadiću najmanje 50 struka
paradajza) i da umanjim ove godine paprike šilje a povećam dakle paradajz jer je
tako mnogo pametnije…
Koke dobijaju obilje kanti punih stabljika i korenja
počupanih biljaka…
Konačno ubusila patison tikvica u mojim posudicama
(eksperiment uspeo, hahaha) , a samo jedan kukuruz šećerac za sada krenuo u čašicama…
U zoni drvare luk i šargarepa nikli dosta dobro mada
prva linija luka bolja je nego luk koji sam sejala u kartone od jaja te on tek sada
izniče a prva linija luka povisoka u odnosu na onu tamo prvu liniju koja je
posejana u kartonu (dakle neke mitove treba rušiti, te luk sejati kao i do sada
bez upotrebe kartona!!!)...
Ošišala sam svu preostalu blitvu i ostavila još 2 kg
i 400 g blitve a blitva ostaje i dalje da buja da raste jer se ona ne podbira
kao spanać svaki čas tako da sada ima manje poslova te vrste. I mada u dugačku liniju
blitve dodajem uskoro neke nove biljke a
tu gde ih budem sadila takođe načisto ću počupati malo blitve da smestim nove
biljke a sve drugo pod blitvom ostaje do jeseni…
U spoljašnjem vrtu u jednoj liniji primetime iznikao
krompir ali majka tvrdi da je reč o samoniklici a ja mislim naravno kao i uvek ipak
drugačije da je nikao krompir koji smo posejale ali kako god imamo taj neki prvi
krompir...
Procvetali jorgovani u obe naše boje (čim stignem berem
sečem i pravim ikebana)...
Danas uhvatim sitne male rupice i kupice od zemlje u
travi i primetime iz zemlje izleće jedna pčela, a druga sletela sićušna kao
cvet već opale trešnje te izvodi na plavoj mušemi svoj ples...
Na crvenoj klupi nađemo zelenu gusenicu i malo se poigram
sa njom a nisam je ubila već je bacim da mama ne primeti u zelenu travu neka ide
kud joj je volja živ...
Iznela sam bokal u kome sam zasejala ukrasni suncokret
tj. cveće i sada biljke rastu napolju u cvetnoj zoni tamo oko kokošinjca ili
sve ispod junske trešnje...
Otrebile se kajsije, imaćemo mnogo mušmula, a sve je
u nikad većem trebljenju ali videćemo da li će ovo biti jako rodna i obilata godina
a tako sve izgleda i zamiriše, obećava, a trešnje mislim da će biti nikad više…
I tako sam malo prekrojila svoj spisak setvenih želja,
te ću umesto 80 kupiti samo 60 šilja paprika. No, sve u svemu sutra ako kupim svu
preostalu rasadu imaću da zasadim u dan-dva oko 135-136 biljaka…
Trava je stigla za košenje prvo i jedva čekam da
zasučem rukave te da zabruji i moja mašina (praznika je bilo previše kao i nerada)...
Itd…











Коментари
Постави коментар