ŠTA JE SVE POSTIGNUTO ZA SAMO PRVA 2 MESECA NAŠE OSME PROLEĆNE VRTLARSKE SETVE I RADA (od 28 februara do 28 aprila 2026)…
Naš veliki osmi setveni početak krenuo je ravno pre
2 meseca ili 28 februara 2026, kada se posejalo mnogo toga iz kupovnih kesica, ali
i iz naših sakupljenih semenčica tokom 2025 godine...
Posejan je rani kupus ditmar i nakon 2 meseca ta
prva setva sa jučerašnjim datumom ne samo da je iznikla već je posvuda
rasađna te nam je prvi korak bio jako
uspešan…
U februarskim zasejanim posudicama jeste uspela
rasada oba celara i lišćara ali i korenjaša s tim da sam pre neki dan
ispikovala 35 čašica sa biljkama celera korenjaša…
Izniklo je jako malo stručaka lepe kate iz one jedne
kesice i to je takođe pre neki dan posađeno u kamenoj maloj kocki…
Izniklo je samo malo majčine dušice čak je i to zasađeno
pre par dana…
Što se tiče februarske setve rotkvica koje su takođe
toga dana zasejane pokazalo se da su bolje bile ipak samo okrugle a ne one
duguljaste, a te okrugle crvene smo sve do juče svaki dan imali na branju i sve
već pojeli, a ona druga duguljasta ili rotkvica sveća podbacila je ali je i ona
iznikla nešto malo te smo okusili i plodove tih naših trudova…
Obe rukole su doživele ove sezono kolaps, neuspeh,
mada samo malo jeste rukola obična uspela te nešto malo smo pojeli ali divlja
rukola je načisto podbacila jer nije imala snage da se razvije i zalista prolista
nešto više…
A što se tiče majske salate ona je 100% sva iznikla
u apsolutno svim čašicama i salata je zasađena posvuda (najviše napolju da
poduže potraje i samo malo u “Hirošimi”) i vidno je svaki dan kako je od onih
malih biljčica za 2 meseca od setve u čašice sve nagruvalo, te salata nam baš lepo
napreduje gruva i upravo tu mladu prolećnu salatu sada beremo i trošimo...
Prva februarska setva krastavaca u čašicama je
načisto podbacila (dakle jako loše sa našom rasadom krastavaca ove godine, a
nekad sam ih imala pune gajbice i čašice te sam ih bacala), a onda ni sa drugom
direktnom setvom krastavaca nismo dobro prošli jer izniklo je sve malo slabo
tek oko 4 struka (to je ostatak dakle semena i kesica od prve setve i to treba
istaći te reći podvući jer ja uvek ima hladnoće svake godine a ovoga puta
sumnjam najviše u kvalitet semenčica), te sam juče po treći srećniji put zasejala
i opet ponovo direktno još jednu kesicu krastavca sunčani potoka…
Ali, za utehu uzgajam nešto malo skromno onih već
kupljenih 10 krastavaca i još dva
organska dobijena na poklon – ukupno 12 krastavaca...
Čili papričice su iznikle samo nisam ih još ispikovala
nemam mesta za nove gajbice, te ne žurim sa tim ali ću imati ponovo lepe
žbunove...
Sakupljene semenke cveća petlova kresta nisu iznikle
ama baš ništa...
Od posejanih organskih semenki nakupljenih dobro sam
prošla i ne dosta ali ipak nešto solidno dobila i tako je uspelo za 2 meseca od
februarske steve onih juče zasađenih 12 žbunastih paradajza a uspelo mi je i oko
70 čašica čeri paradajza čak 4 različite
sorte, dok organski krastavac nije uspeo pošto nije niklo baš ništa, te moj
zaključak dakle jeste da je ovo bila loša godina za nicanje krastavaca -
govorim po mojim uslovima u kojima ja 8 godina pokušavam da napravim svoju
rasadu krastavaca a pravila sam je više nego odličnu...
I kad sve februarsko zbrojim 85-90% bilo je sve
uspešno s tim prvim početnim korakom ako se uzme u obzir mnogo mraka mnogo
sporosti mnogo stagnacije mnogo sporine mnogo hladnoće, itd...
Martovska setva takođe je bila baš uspešna te tako
izniče naš krompir u vrtu zasejan 11 marta 2026…
Sutradan što smo sve posadile i posejale niklo je i
sada su najlepše u spoljašnjem vrtu one sve predivne linije našeg luka, a uspela
je i šargarepa i cvekla. Čak i kod drvare luk i šargarepa uspeli su…
Uspela je setva ukrasnog suncokreta i to je već zasađeno
u avliji u cvetnim alejama...
Uspele su i tikvice patison u konzervama (prvi put
radim tikvice iz svoje rasade inače ih uvek sejem direktno) i to je već
presađeno i dobro raste i sve ide svojim prirodnim tokom, a ka prvim plodovima…
Jedino nije uspeo kukuruz šećerac (ali smo juče
dobili drugi organski kukuruz starinsko seme na poklon te smo zasejali
direktno)...
Uspeli su i moji suncokreti doduše prvi pokušaj samo
oko 7 čašica a onda sam presejala sve ponovo i opet zasejala u čašice i taj drugi
pokušaj skoro 100% već jeste iznikao
(sve ostale pokušaje radiću samo iz direktne setve)…
U spoljašnjem vrtu nikao je i beli luk, a u 2 kadice
i 2 burića kadifice izniču kao i bosiljak ali to sve ide išlo je nekako ćutljivo
sporo a verovatno jer je bilo baš hladno a te su posude uzgajane napolju sve
vreme a ne pod svodom tople “Hirošime”...
Nikao je i rani kupus druga setva kao i peršun lišćar
naša prva prolećna setva – dakle sve što je zasejano 30 marta…
Mart je po uspešnosti nicanja bio još uspešniji 95-99%...
April mesec doneo je ono najlepše prvo 6 aprila 2026
posađeno iz kupovne rasade 40 struka paradajza( za 3 nedelje paradajz i
procvetao)…
Istog dana direktno posejani krastavci naš drugi
pokušaj koji je doneo samo oko 4 struka…
I napravljena je druga setva čili papričica iz našeg
semena i to je takođe počelo da izniče i raste…
Tog 6 aprila 2026 su ispikovani naši čeriji i žbunasti
paradajz i to je delimično sve zasađeno juče, onako jako ali malo jer najbolje napreduje
sve izvan čašica...
I toga dana posađena je u dva mala boksa salata ona
upravo sada vidno gruva na obe svoje lokacije...
Ono što je dalje rađeno ili sađeno 18 aprila 2026
jeste kupljena 141 čašica te sve dobro napreduje osim 7 ili 8 paprika koje je
rovak presekao…
I toga dana rasađena je uspela moja rasada patison
tikvica na dve lokacije...
I počelo se sa rasađivanjem ranog kupusa ditmar iz
prve setve...
Dana 24 aprila 2026 zasejala sam zmijoliku tikvicu kao
i 2 organska krastavca sve dobijeno na poklon…
Tada je ispikovano 35 čašica celera korenjaša iz
naše uspele februarske seteve…
Sutradan 25 aprila 2026 u spoljašnjem vrtu zasađene su
još 2 linije ranog kupusa ditmar...
A juče 28 aprila 2026 posejano je sve preostalo što je
kupljeno ili sakupljeno čekalo svoj vakat svoje povoljno preduštapno vreme ili “otopljenje”,
mada sutradan je pak došlo zahlađenje - te tako zasađen je sav rani kupus iz
prve setve, posejana je žuta pritkara kao i zelena čučavica boranja, posađen
ostatak ljubičastog i crnog luka, bosiljak đenoveze, mirođija, zasađeno 12 žbunastih
paradajza, jedna količina našeg čerija zasađena, zasejane bundeve hokaido kao i
muskatna, zasejane sve tikvice, posejana direktno jedna kesica krastavca sunčani
potok a po istom tragu (ovo je treći pokušaj, a iza drugog pokušaja dobijeno je
svega 4 biljke, možda malo više), posejano mnogo suncokreta direktnom setvom u
spoljašnjem vrtu svuda ispod plastičnog luka sa druge strane žute boranije…
No, tri kesice kelerabe sam prosula slučajno i tako
nisam ni uspela da zasejem sve što sam kupila ili nameravala…
I svi setveni kapaciteti su popunjeni (ima uvek
prostora za sve što raste i što nismo još posadile) i spoljašnji vrt ali i “Hirošima”
kao i svi setveni boksovi ili svi setveni krevetići te ostaje sačekati bar do 1
juna ili kroz mesec dana te sumirati koliko procenata smo i sa ovim aprilskim najglavnijim
velikim a najvažnijim najskupljim pokušajima bili uspešni...
Dakle, sve je postavljeno i sada samo treba zakidati
po neki zaperak podizati biljke u visinu posmatrati njihov porast zalivati
čekati prve cvetove ali i prve otrebljene plodove, a onda i zrenje, potom žetve,
branje, itd…
Sve kad zbrojim uspešnost naša jeste 95%-99%...
Itd…

.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
.jpg)
Коментари
Постави коментар