Mnogi su pokušavali ne samo da upoređuju već i da zamišljaju
život kao ovo ili recimo ono. A ako život već sa ičim ili nečim treba uporediti
te zamisliti onda je to najlepše život uporediti sa vrtlarstvom ili vrtlarenjem
(život i vrt su sinonimi). I dok su mnogi ili pak tek neki davali zagonetke i
odgonetke na temu života (vrta), najčešće ga upoređujući sa kakvom knjigom, vrtlar
će bez crva sumnje i smutnje izabrati da život uporedi sa svojim vrtom. Oni koji
su život (vrt) videli kao knjigu kazali su nešto ovako: Ako život zamislimo kao
čitanje knjige (svako bi trebao da znan kako je lepo sedeti, čitati i listati neku
knjigu), te ako uzmemo u obzir da svaka knjiga dakle ima određeni broj svojih stranica
(a život pak ima određeni broj svojih doživljenih, preživljenih godina), onda bi posve jednostavno lako bilo reći
život je nalik knjizi koja se čita. A da bi pročitali jednu knjigu potrebno je
da okrećemo sve te ispisane stranice, da listamo listove knjige od početka pa
sve do kraja, kao što recimo neko lista svoj život ili svoje godine koje
određeni život čine. I onda nas taj neko upita, natera da se dublje zamislimo: A
šta bi recimo uradili ako bi u toku čitanja knjige nastupilo i takvo stanje u
kome više ne možemo da listamo ili okrećemo stranice, da više ne možemo da listamo
započetu knjigu. I taj neko nas dalje pita - da li bi bili u stanju tada a kad
više stranica ne može da se okrene ni napred ni nazad, jer smo zarobljeni na te
dve zapete strane knjige (života) – da li bi pak nešto pažljivije mogli čitali,
da li bi uopšte čitali ili to i nije jednostavno pitanje. Šta bi tek tada
uradili? Mislim, ipak vrlo dobro pitanje za razmišljanje, posebno sada kada je
protutnjao lep kišni pljusak (8 jula 2025, oko 13 sati i 30 minuta), pa makar i
ovako kratrotrajan kao čitanje te dve stranice neke knjige… (foto 8 februar
2025)…
U gražu doterano 5 buntova a svaki po 20 metara dužine tako da uskoro može da počne ono najključnije, ono decenijama sanjano, te da se fino okonča naše zagrađivanje dvorišta sa dve veoma važne strane, jer na trećoj imamo još pripremnih radova i radnih zanimacije oko kapije i velikog ulaza (već imam viziju već imam prepune ruke posla a kako ću da sve te strane oplemenim sa mnogo čega živog te zasadim te ponovo oživim bolje nego ikada, jer vrt pobede “Hirošima” će tek da se budi da buja da raste)... Mama je jutros bila vredna te motikom zagrnula krompir koji se lepo pošumljava i raste (ja nisam zagovornik takvih okopavajućih motikastih metoda)... Nažalost, rovak mi je presekao još jednu papriku šilju desetu po redu i tako je moja šteta od rovka ili rovaka (ne znam koliko ih noću pravi nad biljkama pokolj) čak 1/5 kupljenih paprika. I vidim rupice te se zaledim vidim tragove te ih ignoršem vidim tunelčiće iz kojih izlaze u koje nestaju i neću ni da strašno zamislim ka...
.jpg)
Коментари
Постави коментар